top of page

Miért fontos ez a program? Miről is szól valójában?

A Lush pályázatának nyerteseként a Charity Pot testápolók megvásárlásával támogatni lehet minket. Ebből az összegből ivartalanítások fognak megvalósulni. Debrecenben a Biczó István kerti, ill. Pacon kóborló, ill. szerényebb körülmények között élő családok szuka kutyáinak az ivartalanítását vállaltuk magunkra. Programunk célja a felelőtlen, nem kívánt szaporulatok megállítása. Olyan családoknak szeretnénk segíteni, akik valóban rászorulnak erre és nem tudnak kifizetni egy több 10 ezres műtétet.
A műtéteket a Net Vet Állatorvosi Rendelőintézet orvosai végzik, minden kutyát oda szállítunk be és a napjainknak megfelelő korszerű gépek mellett, kiváló orvosok felügyelik a műtétek zökkenőmentes lefolyását.

Előnyei:

-A tüzelés és az azzal járó kellemetlenségek megszűnnek

- Megelőzhető a nem kívánt szaporulat

-A méh gyulladásos és daganatos betegségei megelőzhetőek

-Az emlődaganat kialakulásának kockázata nagymértékben csökkenhet, ha a kutya fiatal korban (lehetőleg első tüzelés előtt) lesz ivartalanítva

- A legtöbb rendelőben már a “kulcslyuk” technikát alkalmazzák, amely nem jár varrattal, így varratszedéssel sem

 

Hátrányai:

- A nőstény kutyák ivartalanítása viszonylag nagy műtétnek mondható, így csak teljes altatásban végezehető el, azonban a modern alatatószerek, gépek használatával a komplikációk valószínűsége nagyon alacsony

- Hátrányként említik még a kutya elhízását, azonban ezt már a tévhiteknél is megemlítettük, hogy nem egyenesen az ivartalanításból következik

Szeretnénk néhány dolgot tisztázni, hogy miért van erre szükség, milyen tévhiteket ismernek az emberek.

Az állatok ösztönlények, nem gondolkodnak, hanem cselekszenek az ivarzás idején. Sajnos maguktól nem tudják, hogy miért rossz, amit csinálnak. Igen, kimondhatjuk, hogy rossz, hiszen egy nem kívánt szaporulat csak teher, nyűg. Hazánkban is óriási problémát jelentenek  a kóbor- és kitett állatok. Sajnos egyre több a felelőtlen gazdi, aki sorsára hagyja a nem kívánt kölyköket vagy felnőtt, idős állatokat. Persze vannak kivételek, amikor humánusabb módon, gazdikereséssel próbálják megoldani a dolgot a felelőtlen emberek, de belegondolt már abba bárki, hogy ezek a kutyák hova, milyen gazdákhoz kerülnek? Ugye nem. Azok a kutyák tovább szaporodnak és ez a körforgás sosem szűnik meg, ha mi, emberek nem gondolkodunk felelősségteljesen és nem cselekszünk.

Rengeteg tévhitet ismerünk, amit mi is gyakran hallunk a gazdijelöltektől. Összeállítottunk egy listát, ahol a leggyakrabban előforduló tévhitek szerepelnek.

 

 

1. A szukának egyszer fialnia kell.

Az egyik leggyakoribb indok, amit mondani szoktak és ismernek az emberek. Régen (és sajnos még most is) volt olyan állatorvos, aki ezt az elvet követve javasolta a gazdának, hogy legalább egyszer fialjon. Semmiféle tudományos, gyakorlati tapasztalat nem támasztja alá ezt a badarságot.

2. Elhízik a kutya a műtét után.
Nálunk minden kutya ivartalanított, még sem híznak el. Ha előfordul, nem a műtét egyenes következménye: a gazdik ilyenkor valami rosszul értelmezett sajnálatból többet nassoltatják kedvencüket, és ez vezet a súlygyarapodáshoz.

3. Az ivartalanítástól megváltozik az állat természete.
Az ivarérett kutya alaptulajdonságai nem változnak meg a műtétet követően. Ha ivaréretté válás előtt sor kerül a műtétre, pozitív változásokra számíthatunk: csökken az állat csavargási kedve is, ezáltal kisebb a kockázata, hogy közlekedési baleset áldozatává váljon.

5. Az ivartalanítás természetellenes, az állat csonkítása.
Ugye senki nem gondolja komolyan ezt? A ivartalanítás már rutin műtétnek számít, napjainkban pedig már olyan technikákkal dolgoznak, amelyek szinte láthatatlanok maradnak. Semmivel nem lesz kevesebb a kutya, semmivel nem lesz nehezebb neki, sőt!


6. "Legalább élvezze." vagy "Érezze át az anyaságot."
Az állat ivartalanítva nem érzi magát csökkentértékűnek, nem fosztjuk meg semmiféle örömtől - ugyanis sem a párosodáshoz, sem az anyasághoz nem fűződnek érzelmek, számukra fizikailag is inkább fájdalmas élmények ezek. Ők állatok, nem emberek, bármennyire is szeretjük őket emberi érzelmekkel felruházni..

4. A kölyköknek jó helyük lesz, hiszen már kettőre van is jelentkező.
Igen. Egyre, kettőre...Mi lesz a többi 5-6 kutyával? Mi lesz a következő alommal? Ha minden kiskutyának van biztos helye, akkor hogyan lehetséges, hogy a menhelyek, gyepmesteri telepek mégis tele vannak??
Lehet pont a te kutyád utódai is menhelyen vagy gyepmesteri telepen végezték...

7. Vigyázunk majd rá a tüzelési időszakban!
Ezt rengetegszer halljuk a gazdiktól, akik próbálnak minket arról meggyőzni, hogy ne kelljen ivartalanítani Fifikét, ha eléri azt a kort. A kan kutyák ilyenkor képesek bekaparni a kertbe, átugrani egy 2m magas kerítést, bármit. Tényleg bármit.

bottom of page